Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Płatności bezgotówkowe

Polna droga zimą

Budynek Urzędu Gminy

Zespół Folklorystyczny Klekociaki

Wschód słońca nad rzeką Nurzec

Podlaskie Spotkania 2016

„Boćki. Album rodzinny. Dzieciństwo”

To tytuł wystawy plenerowej prezentującej fragment kolekcji dawnej fotografii rodzinnej oraz wspomnień najstarszego pokolenia mieszkańców gminy Boćki, zgromadzonej przez Fundację OKOLICA. Wystawa otwarta zostanie w Boćkach 9 września i potrwa do 30 listopada 2018 roku. Towarzyszy jej 32-stronicowy katalog.

Kolekcja nagrań i skanów zdjęć zaczęła powstawać w 2015 roku. Wówczas zrealizowano na terenie gminy pierwsze nagrania biograficzne, które po archiwalnym opracowaniu zostały przekazane do Archiwum Historii Mówionej Ośrodka Karta i Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Dziś kolekcja składa się z 60 nagrań biograficznych oraz ponad 500 skanów historycznych zdjęć. Przechowywane i udostępniane są zarówno w warszawskim archiwum, jak również w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boćkach.

 

Wystawa prezentuje niewielki wyimek zgromadzonych przez fundację materiałów, przybliżający realia dzieciństwa pokolenia urodzonego w latach 20., 30. i 40. XX wieku. W następnych latach planujemy dalsze tematyczne wystawy bazujące na naszych zbiorach.

Wystawa i katalog zostały zrealizowane w ramach projektu „Gmina Boćki - most do historii. II etap”. Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie programach programu „Patriotyzm Jutra”, przy wsparciu Gminy Boćki i Masarni Tradycyjnej Agnieszka Pietraszuk. Partnerami projektu są Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Boćkach. Pomysłodawczyniami i realizatorkami projektu są Teresa Modzelewska i Magdalena Stopa, tworzące Fundację OKOLICA.

Magdalena Stopa - historyk sztuki i dziennikarka. Autorka książek o Warszawie i jej mieszkańcach przygotowanych w oparciu o nagrania biograficzne, m.in.: trzytomowy cykl „Ostańce. Kamienice warszawskie i ich mieszkańcy”, „Przed wojną i pałacem” a także: „Rzemieślnicy warszawscy”, „Kapliczki warszawskie”, cykl „Jerzy Staniszkis. Architekt”. Laureatka dwóch Nagród KLIO (2016, 2017), Nagrody Literackiej m.st. Warszawy (2011), Nagrody im. Witolda Hulewicza (2013). Od 10 lat współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz Domem Spotkań z Historią. Nagrała ponad 200 relacji biograficznych, m.in. w Warszawie, na Białorusi i Łotwie, w Kanadzie i w Izraelu. Od 2015 roku mieszka we wsi Dziecinne, w gminie Boćki. www.magdalenastopa.pl

Teresa Modzelewska - kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Boćkach, bibliotekarz, nauczyciel mianowany (staż pracy 35 lat), dziennikarka. Prowadzi zajęcia dla dzieci, rodziców i nauczycieli, główne tematy to  edukacja regionalna, biblioterapia, wielokulturowość. Współpracuje z prasą lokalną: Nowiny Podlaskie, Kurier Poranny, Gazeta Współczesna, Niedziela Podlaska, redaguje gminną gazetę „Boćkowiak”, stąd dobra znajomość lokalnego środowiska i historii.

Partnerzy Projektu:

logo

logo

plakat